SEO je skraćenica od Search Engine Optimization, tj. optimizacije sajta za bolje rangiranje kod web pretraživača. SEO je danas možda bitnije skup aktivnosti nego izrada samog sajta, i samim tim se i više plaća. Ukoliko se napravi najbolji sajt koji nije SEO optimizovan, to znači da se on neće pojaviti krajnjem korisniku prilikom pretrage neke klučne reči u web pretraživačima, npr. Google-u. Tako SEO dobija na značaju sve više, pogotovo imajući u vidu činjenicu da broj sajtova svakog dana drastično raste i da je sve teže pojaviti se na prvoj stranici Googla za većinu termina koji se pretražuju. Pojavljivanje na 156 stranici pretrage se žargonski uzima kao da sajt i ne postoji, jer do njega ni jedan korisnik neće doći.
SEO je skup tehnika koje se najvećim delom odnose na dopune koda kojim se kreira sajt i koje web pretraživači tj. njihovi spider-i očekuju da nađu. U tom smislu SEO je na prvom mestu aktivnosti za programera. Međutim, na SEO u velikoj meri utiče i način, obim i sadržaj koji je namenjen krajnjem korisniku.
Danas SEO predstavlja vrlo kompleksan skup aktivnosti od kojih su neke empirijski potvrđene a neke ne, s obzirom na to da sami web pretraživači ne žele da do kraja otkriju tajnu šta sve i na koji način utiče na poziciju sajta. Uz te nepozanice, dodatni problem je što se i ta pravila relativno često menjaju, pa je potreba za SEO aktivnostima potrebna sve vreme na nekom sajtu, a samim tim i aktivnost lica koje je zaduženo za SEO.
U poslednjem periodu, pored podataka u kodu i korisničkom sadržaju sajta, SEO veliki akcenat stavlja i na aktivnosti van sajta: pojavljivanje i uparenost podataka na socijalnim mrežama, releventnim forumima i blogovima, drugim sajtovima itd. čime se obim SEO aktivnosti konstantno proširuje.
Posao SEO optimizera se uspešno može realizovati savladavanjem sledećih kurseva:
Savladavanjem ovih kurseva, korisnik će biti osposobljen da samostalno unapredi postojeće sajtove ali i da na pravi način planira, realizuje i kreira nove sajtove koji su SEO optimizovani i da na taj način umnogome utiče na kvalitet i ocenu sajta kod web pretraživača, a samim tim i na poziciju sajta prilikom pretrage krajnjih korisnika.